záhlaví

Rozhovor (2003) - Beast of... & současnost


Attila Csihar je legendou v black metalových kruzích. Někdo by dokonce mohl říct, že jeho hlas je vůbec nejextrémnějším nebo mezi ně přinejmenším patří. Hrál se spoustou kapel jako Aborym, Emperor, Mayhem a Tormentor. Southern Lord Recording právě vydalo opravdový klenot pro fanoušky extrémního metalu "The Beast of...". CD obsahuje množství raritních a nevydaných nahrávek Attily a stejně tak rozsáhlou obrazovou dokumentaci jeho kariéry. Setkali jsme se s Atilou abychom mluvili o minulosti, současnosti a budoucnosti a zde s můžete přečíst, co nám vlastně řekl...

Jak se máš Attilo?

Zdravím! Mám se dobře.


Jestli nevadí, začněme s krátkým přehledem všech projektů, kterých se v současnosti účastníš.

Ano, hraji ve spoustě skupin, ale všechny reprezentují odlišný styl. Moje hlavní skupina jsou Aborym z Itálie(Řím), hrajeme celkem futuristický black metal (směs black metalu, industrialu, techna a klasické hudby),již jsme vydali tři alba. A pak tu jsou "vedlejší" skupiny: SUNN O))) z U.S.A. což je extrémně pomalý ambientní doom metal, kde hraji se Steveam O´Malleym a Gregem Andersenem (Khanate, ex-Goatsnake, ex-Burning Whitch) a svým zpěvem zde pouze hostuji, dále tu jsou Keep Of Kalessin (s Obsidianem C a Frostem ze Satyricon) což je spíše tradičněji pojatý a velmi rychlý technický black metal, zde jsem přišel akorát abych nahrál 4 skladby na EP nazvaném "Reclaim", které bude vydáno velmi brzy, opravdu jsem si tohle nahrávání užil a  navíc s tak skvělými hudebníky; Korog (podivná "zčernalá" rocková skupina z Maďarska) zde hraji proto, protože jsem potřeboval mít nějakou skupinu když jsem zrovna doma v Maďarsku a tak jsem se k nim připojil před 2 roky, s nimi jsem nahrál jedno album, jehož natáčení bylo právě dokončeno (není zatím jisté kdy vyjde); a pak tu máme Profesor Fate z Velké Británie, což je projekt více do budoucna s Irrumatorem z Antal Nathrakh a je to druh zvláštního temného experimentu.

Také velmi rád různě hostuji, abych trochu popostrčil UG scénu jako s Anaal Nathrakh (anglický necro-black metal), Finnugor (finsko-maďarský black metal) nebos Ycosahateron (extrémní italský noise-industrial).


Do dnešní doby jsi byl již skoro u všeho, byl jsi nejen u toho když se zrodil black metal, ale i když prošel mnoha změnami ve své krátké historii. Jaké to bylo v těch raných dnech, když byl black metal ještě na počátku? Cítil jsi tehdy, že jsi součástí něčeho, co přeroste do rozměrů které to má nyní?

Ve svém začátku byl blak metal jiný. Skupiny jako Venom a  Bathory zní nyní spíše hard-rockově, ve srovnání s tím co hrají některé současné skupiny, hráli to čemu se dnes říká "old school black metal", ale ve své době to byl skutečně zkurveně extrémní black metal. Black metal znamenal velmi zvláštní, podivnou a bizarní extrémně tvrdou hudbu. Na začátku 90´ let se stal něčím, co víc a víc děsilo lidi. Byl opředen mystikou, neobvyklý, undergroundový a téměř ilegální. Existovalo několik UG organizací a některé z nich byly velmi aktivní. Někteří z nás se dokonce museli varovat i útokům ze strany náboženských sekt. Zvláště pak v Norsku museli občas i bojovat. Viděl jsem na počátku 90´ Euronymův obchod "Helvete" kompletně postříkaný sprejem a jinak zničený nějakou náboženskou sektou. Nyní zde máme mnoho odnoží black metalu: old school-, necro-, symphonic-, brutal-, black/death-, industrial-... atp.

Myslím, že undergroundově laděný black metal je daleko silnější než býval a to díky moderním formám komunikace. Samozřejmě je to jiné i kvůli tomu, že dříve jsme měli pouze papírové letáky, zatímco dnes ty samé informace posíláme přes internet. Dříve bylo velmi obtížné něco najít nebo si něco přečíst o nezvyklých UG kapelách, ale dnes je to záležitost jednoho kliknutí myší.


V některých směrech se black metal stává mnohem víc kreativním, ale také daleko více komerčnějším. Jaký máš pocit ze skupin jako Emperor, Cradle of Filtr a  Dimmu Borgir, které se dokázali stát velmi úspěšnými? Je to pro tento žánr dobré, nebo myslíš že ho to diskredituje?

No, jsem rád že tahle scéna stále existuje a to je nejdůležitější. Některé skupiny se proslaví a pak buď skončí nebo se změní. Zatímco některé jsou pouze velmi dobré a po nich přijdou zase nové. Nerad říkám kraviny o skupinách z extrémní scény od té doby, co je preferuji před komerčními sračkami.


Pojďme si něco říci o novém CD "The Beast Of...", byl to úžasný nápad dát všechny ty věci dohromady, je to jako Tvůj životopis! Čí to byl nápad stvořit tohle album? Zvažoval jsi již tuhle myšlenku někdy před tím?

Extrémní hudbě se věnuji od roku 86´, kdy jsem založil mojí první skupinu nazvanou Tormentor. Během let jsem hrál v mnoha skupinách a tahle kompilace byla stvořena aby si lidé mohli poslechnout také trochu více zajímavé a  raritní věci. Tato kompilace obsahuje pouze nevydané verze písní, které jsem shromáždil, ale nikdy nevydal, za posledních 15 let. Hráli jsme UG hudbu a tak jsou tyhle nahrávky v různé zvukové kvalitě, některé z nich jsou pouhá dema nebo pocházejí z různých experimentů, zatímco jiné jsou remastrovány z již předtím vyšlých alb. Kupříkladu věci od Aborym jsou remastrovány a věci Tormentor jsou z originálních, ale nevydaných pásek. Nahrávky Mayhem pocházejí z kompaktních kazet a taky tu je živá nahrávka Plasma Pool společně s dalšími zajimavými bočními experimenty. Tudíž lze řící, že každá nahrávka má svůj vlastní příběh. Všechny nahrávky pocházejí z různých časových období, tudíž byly nahrány za různých nálad. Nápad vydat tuhle kompilaci mám od roku 2001 a už od této jsem pomalu přemýšlel, co tam dát. Byl jsem v kontaktu i s jínými labely, ale nakonec Southern Lord se ukázal mít největší zájem a sympatie. Výtvarná stránka je dílem Stevea O´Malleyho, který dělá i jiné přebaly pro nahrávky Southern Lord. Pro přední stranu bookletu jsme použili fotku z prvního období Tormentor, z roku 87´. CD obsahuje booklet s informacemi o jednotlivých stopách a skupinách a také spoustu malých fotek, které se týkají pouze mne.

Tady je seznam všech věcí:
Aborym: Out Of Shell (2002 remast.), Plasma Pool: Chanceless Religion (1992 live), Tormentor: Heaven (1988 remast.), Korog: Worshipping of current (2002 demo), Anaal Nathrakh: Atavism (2002 remix), Mayhem: Cursed For eternity (1993 rough mix), Plasma Pool: Story of Flying (1992 demo), Professor Fate: Ghost dance (2002 demo), Limbonic Art: Serpently Inspired (Spontaneous Jamming, 2001), Emperor: Funeral Fog (1999 remast.), Plasma Pool: False the Saints (1992 demo), Aborym: Here Is No God (2000 remix), Mayhem: Freezin' Moon (1993 roughmix), Tormentor: Trance (1988 remast.), Sunn O))): Decay - the Symptoms Of Kali Yuga (2002 mp3 format)

Celé to má dohromady kolem 88 minut!


Věci na tuhle kompilaci si vybral ty s m, nebo je to dílo samotného labelu, který vybral co se bude nejlépe hodit?

Já sem vybral ty nejvíce zajímavé nahrávky a pak jsem šel do studia mého kamaráda, kde jsme tomu dali výslednou podobu. Obvykle pracuji s Gyikem v jeho studiu. Jak jsem již zmínil, byl to delší proces. Nejdříve jsme provedli remastering a mixy a teprve pak jsme se starali o to, jak budou skladby řazeny a jaký budou mít zvuk. Nakonec to zabralo pěkně dlouhou dobu, ale myslím si, že je to dobré album.


Jaká je tvoje oblíbená nahrávka na albu?

Mám rád všechny věci na albu a to z rodílných důvodů: Tormentor byl jeden z nejlepších v 80. letech, s Plasma Pool bylo úžasné hrát naživo. S Mayhem to pro mě byla obrovská pocta a pak také dělat jejich cover s Emperor. S Limbonic Art a Antal Natrakh to byla morbidní zábava. Profesor Fate a Korog jsou záležitostmi do budoucna, takže všechny nahrávky pro mě mají odlišný význam. Také rád experimentuji v odlišných oblastech. Podívejme se třeba na skladbu se SUNN O))), kupříkladu tu mám velmi rád (na CD je v mp3 formátu).


Je tady nějaká konkrétní věc (minulá nebo současná), kterou považuješ za svojí absolutně vokálově nejlepší?

Obyčejně mám rád všechny věci které dělám a tak je těžké být konkrétní, ale definitivně až čas ukáže které moje výkony se zařadí mezi ty nejlepší. Zatím bych mohl asi zmínit druhé LP Aborym "Fire Walk With Us", to je pro mě velmi dobré album.


Během své kariéry jsi se setkal s mnoha hudebními styly. Měl jsi někdy pocit že jsi už vyrostl z black metalu a dostal jsi chuť stvořit čistě akustické album nebo něco podobného?

Zajisté nehraji jenom black metal, třeba moje skupina Plasma Pool hrála čistě elektronickou hudbu na začátku 90´let. Nyní třeba SUNN O))), Profesor Fate a Korog jsou odlišný styl od black metalu. Udělat čistě akustické album by byl výborný nápad! Kdybych našel dobré a sympatické hudebníky a měl možnost, možná bych nějaké takové album stvořil. Celkem mě to zaujalo.


Které skupiny myslíš, že zasluhují pozornost?

Kromě black (a dalšího extrémního) metalu, rád poslouchám i jiné hudební styly a to přes klasiku až po hard rock, new wawe, E.B.M., elektroniku, techno atp. Ale zase nemám rád vše. Mimochodem nemám rád a téměř nikdy neposlouchám blues, jazz, rap a funky!

Skupiny které mě zajímají: Mayhem, Emperor, Arcturus, Necrophagia, Carpathian Forest,... Deicide, Mithras, Nile,... Skinny Puppy, Front Line Assembly, Delirium, Evils Toy, Assembly23, Apoptygma B,... Swans, Current 93, Death In june, MZ412.... Gigafo, Tir Na Nog,... atp.


A jaké máš plány do budoucna?

Samozřejmě se stále věnuji hudbě a v současnosti rozjíždím nový label Saturnus Productions (www.saturnusproductions.com), abych mohl znovu vydat některé z naších starých nahrávek, které již nejsou k oficiálně k sehnání. Zvláště se to týká Tormentor: "Anno Domini" které bude vydáno z originálních pásek, dále pak živých věcí Plasma Pool. Také mám nějaké odlišné nevydané verze písní Mayhem a aktuálně hodlám s Mayhem znovu začít. Také zde budou na  webu věci volně ke stažení a věci k objednání přes e-mail jako trika atp. Právě jsem natočil několik nových nahrávek a tak budu hrát v následující době spíše naživo.

S Aborym představujeme futuristický black metal a nyní budeme konečně opět hrát naživo, naše další vystoupení bude v londýně v Slim Light Clubu, což je místo, které vypadá, že se k našemu stylu velmi hodí. Mimochodem máme s Pofessor Fate plány vydat debutní album a taky máme nějaké plány nazvané "Born To Murder This World" společně se Shanem z Napalm Death, Irrumatorem z Annal Nathrakh, Frostem, Mistressem (Profesor Fate) a Necrobutcherem z Mayhem. Uvidíme jak se věci budou mít.


Nějaké přání na rozloučenou?

Přání zapařit! Děkuji za otázky a uvidíme se z pódia!Na originál tohoto rozhovoru satanužel nemám odkaz.

Přeložil: +bA+


Zpět do sekce rozhovory

© Bubák; bubak(zavináč)irongatenet.net
Vznik webu: 2006