záhlaví

Rozhovor z Hellride music (rok 2004)


Nestává se mi často, že bych dělal rozhovor s opravdovou legendou a tak jsem neváhal využít šance prohodit pár slov s nejplodnějším zpěvákem v Black metalové historii, Attilou Cshiharem. S člověkem, který pracoval s Mayhem na legendárním albu De Mysteriis Dom Sathanas, dále s Annal Naktrhakh, Limbonic Art a v současné době se Sunn O))). Kromě toho všeho má ještě vlastní projekty, legendární Tormentor, Plasma Pool a black/tech skupinu Aborym. No, a co nás čeká v rozhovoru? Attila bude hovořit o novém albu, jenž shrnuje celých 15 let jeho hudební kariéry, o jeho pohledu na náboženství a hudbu a mnoha dalších věcech.

Hellride Music: Zdravím ze Států a předem díky, že sis našel čas na tenhle rozhovor Attilo. Musí být skvělé dosáhnout takového bodu v umělecké a hudební kariéře, kdy někdo přijde s tím, že Ti vzdá hold vydáním "The Best of..." (v tomhle případě spíš "The Beast of...) albumu. To musí být docela čest. Jak vlastně vznikl nápad na vydání "Attila Csihar - The Beast of"?

Attila: Čau Chrisi a díky za tvou chválu! Ano, je to opravdu výborná věc mít takové album a jsem také opravdu pyšný na to, že vyšlo ve Tvé zemi! Nápad vydat tuhle kompilaci mám již od roku 2001. Nashromáždil jsem hodně nevydaných materiálů z uplynulých 15 let a tak jsem začal dělat pozvolna některé věci už v té době. Byl jsem v kontaktu i s několika labely, ale nakonec mě nejvic zaujal label Southern Lord a za to patří také díky mému příteli Steveu O´Malleymu.


Hellride Music: Co můžeme od nového alba očekávat ve smyslu  hudby a obalu? Jak budou písničky uspořádány?

Attila: Budou tam nikdy nevydané verze nejlepších písniček! Některé z nich jsou z raritních starých nahrávek, zatímco jiné z dem nebo remixů a další zase ze starých pásek! Například písně Aborym jsou zremixovány a písně Tormentor jsou z originálních nezveřejněných mástrů (master tape). Věci od Mayhem pocházejí z "compact cassette", najdeme zde také živou náhrávku Plasma Pool a některé zajímavé vedlejší experimenty, takže všechny nahrávky mají svojí vlastní historii. Všechny věci jsou z různých období a jsou nahrány v různých rozpoloženích.

Když jsem měl vybrat nejzajímavější nahrávky, tak jsem šel do studia mého kamaráda, kde jsem dal dohromady konečnou verzi. Obvykle pracuji s Gyikem v VAA studiu a jak jsem již naznačil, byl to delší proces. Nejdříve jsme vše remastrovali a zmixovali a nakonec jsme určili konečné pořadí všech písniček na albu, mezery mezi nimi a samozřejmě i jejich výslednou zvukovou podobu. Nakonec nám album vyšlo pěkně dlouhé, protože všech 15 věcí má dohromady 88 minut.

Výtvarná stránka je dílem Stevea O´Malleyho, který v současnosti dělá obaly pro většinu nahrávek od Southern Lord. Pro čelní stranu obalu jsme použili fotku z prvního nahráváni s Tormentor, z roku 1987. Cd obsahuje i booklet s informacemi o písničkách a skupinách a taky stovky fotek z mé dosavadní kariéry.

Tady je seznam všech věcí na albu:

Aborym: Out Of Shell (2002 remast.), Plasma Pool: Chanceless Religion (1992 live), Tormentor: Heaven (1988 remast.), Korog: Worshipping of current (2002 demo), Anaal Nathrakh: Atavism (2002 remix), Mayhem: Cursed For eternity (1993 rough mix),Plasma Pool: Story of Flying (1992 demo), Professor Fate: Ghost dance (2002 demo), Limbonic Art: Serpently Inspired (Spontaneous Jamming, 2001), Emperor: Funeral Fog (1999 remast.), Plasma Pool: False the Saints (1992 demo), Aborym: Here Is No God (2000 remix), Mayhem: Freezin' Moon (1993 roughmix), Tormentor: Trance (1988 remast.), Sunn O))): Decay - the Symptoms Of Kali Yuga (2002 mp3 format) 24:11


Hellride Music: Z posluchačského a fanouškovského pohledu je to opravdu excelentní kus. Nejenom kvůli teměř hodině a půl hudby, ale také kvůli všem těm fotografiím a bookletu.

Tvá minulost je úžasná a když se do ní zpětně ohlížíš, tak se Ti snad z toho až musí točit hlava, vokály na Mayhemovském De Mysteriis Dom Sathanaas, všechny roky s Tormentor, elektronickými Plasma Pool, spolupráce s Emperor, Limbonic Art, Annal Naktrakh a nyní s tvými vlastními projekty Aborym, Professor Fate a Korog. Musí být těžké všechno stíhat, ale pověz nám, jaký projekt Tě nejvíc uspokujuje a proč?

Attila: Mám rád všechny tyhle projekty a to z různých důvodů. Tormentor byl jedním z nejlepších v osemdesátých letech, s Plasma Pool byl neuvěřitelný zážitek hraní naživo, hraní s Mayhem byla neuvěřitelná čest stejně jako dělat poté cover s Emperor, s Limbonic Art a Annal Naktrakh to byl skoro až černý humor. Professor Fate a Korog jsou zatím jenom boční projekty do budoucna a tak tedy všechny zmíněné věci mají pro me odlišný význam. Album Aborym Fire walk with us! Bylo možná pro mě nejvíc v pohodě zároveň jsem si na něm užil experimetování v nejrůznějších oblastech. No, a taky jsem třeba hrdý na věci se SUNN O))) (ty jsou na albu v MP3 formátu).


Hellride Music: Můžeš rozvést své současné projekty? A taky nám řekni něco málo o práci s Mickem Kenneym na Professor Fate.

Attila: Moje hlavní skupina je Aborym. Professor Fate je boční věc do budoucna, album vznikne buď dříve nebo později, je to takový druh podivného groovie s vokály /groovie stuff with vox/., Mick hraje na všechny nástroje ale na téhle nahrávce hraju na kytaru i já. Dohromady je to pohodová spolupráce.

Pak je tu taky další projekt nazvaný "Born To Murder This World" s Mickem, Shanem(z Napalm Death) a Necrobutcherm (Mayhem), ale až čas ukáže, jestli z toho něco vznikne. V současné době vypomáhám také v The Norwegian Keep Of Kalessin, Obsidian C. a Frostovi v jejich 4 EP písničce. Oba jsou ze sestavy Satyricon. Byl zážitek s nimi hrát! EP vyjde snad již brzy, na konci září (u FaceFront Records - Norway). Obsidian C. je co se strun týče skutečný čaroděj a Frost je neuvěřitelný...a do teď jsem už hrál s třemi z největších bubeníků na Black metalové scéně a to s: Hellhammerem (Mayhem), Trymem (Emperor) a Frostem (Satyricon)...no a teď to vypadá že Bard Faust (ex-Emperor bubeník) bude hostovat na bubny naživo s Aborym na jednom z nadcházejících koncertů v Moskvě.


Hellride Music: Vypadá to, že si teda absolutně zaměstnaný. Pověz nám něco o tvé slavně spolupráci s Euronymem na albu De Mysteriis Dom Sathanas. Jak vlastně došlo k tomu, že si dostal nabídku nazpívat na toto album vokály? Měl jsi pocit, že tohle albu se stane něčím, co přetrvá navěky?

Attila: Ani se mi nechce věřit, že je to už víc než deset let. Euronymous mě oslovil, protože jsem byl jeho a Deadův oblíbený zpěvák, ještě když jsem hrál se starýmu Tormentor. Je taky zajímavé, že tehdy byl můj pseudonym v Tormentor "Mayhem", zatímco již v Norsku existovala skupina s tímhle názvem, ale o nich jsem poprvé slyšel až v roce 1991.


Hellride Music: Také jsi nahrával se SUNN 0))) vokály pro jejich nadcházející album White 2 a zároveň jsi s nimi i vystoupil na festivalu All tomorows parties v Londýně. Jak jsi se seznámil s O'Malleym a Andersonem? Jaká to bylo hrát s nimi na živo a vidíš nějakou možnost, že s nimi budeš spolupracovat i v budoucnu?

Attila: S nimi se mi pracovalo opravdu skvěle! Tahle spolupráce byl vlastně nápad Graga a Steva ještě z minula a byl jsem opravdu rád, že jsem se o tom dozvěděl. Oba jsou pravými mistry temnoty! Byl jsem zaměstnán novým albem Aborym a pak se stal ten průser v Itálii, tak jsem musel náhrávat vokály až později v Římě, kde jsem musel zůstat do té doby, dokud se všechno nevyřešilo. Avšak z tohohle úhlu pohledu to bylo i štěstí, protože jsem nahrával vokály ve studiu Temple Of Noise(kde jsem nahrávali alba Aborym) a tak jsem mohl spolupracovat s C Ice. Je to něco jako starověká ambientní temná hudba, kterou jsem si zamiloval na prvni poslech. Pak jsme taky hráli tenhle rok několik živých vystoupení společně se SUNN 0))) a naprosto upřímě přiznávám, že koncert s nimi na festivalu All Tomorow Parties, byl jeden z nejlepších v mém životě! Byly tam tisíce lidí a ačkoli byli trochu šokováni, tak byli z našeho vystoupení nadšeni. Jak jsem se později dozvěděl, a dokonce z vysílání BBC, koncert byl i přímo přenášen internetovými rádii. Celkem překvapení.


Hellride Music: Jak už ses zmínil o událostech v Itálii, ze záři minulého roku, kde jsi byl uvězněn za držení extáze a hašiše. Můžeš nějak komentovat tyhle události a jak si tenhle případ stojí v současné době? Mělo to nějaký vliv na tvé projekty?

Attila: Policie u mě našla více drog, než je v Itálii povoleno. Byl jsem uvězněn, dokud se vše nevyjasnilo. Ukázalo se, že jsem umělec, užívající si života atp. a tak mě propustili. Nadruhou stranu mě ale zřejmě ještě čeká konečné rozhodnutí soudu, které tuhle událost definitivně ukončí.

Taky mě celkem překvapilo, kolik různých sraček a fám se o téhle události objevilo speciálně v italském tisku(zdá se, že nejsem ve Vatikánu moc oblíbená postava). No, podobný sračky se můžou přihodit komukoliv a navíc určitě nebudu jedinej člověk na hudební scéně, komu se něco podobnýho stalo, nejsem žádnej kriminálník, ale umělec k sakru. Problémů sem měl už dost a tvrdý drogy už dávno neberu. Nadruhou stranu si ale rád dám pěknýho jointa s kámošema a to si myslím, že je každýho věc. Nestarám se o to, co si tom myslí většina běžných lidí.


No, kromě muziky hraje v mém životě nejdůležitější roli moje rodina a to, jak ji uživím. Už jsem v životě dělal hodně věcí, od přednášení matematiky a fyziky, přes filmovou a zvukovou produkci, až po stavbu mého domu. V současnosti se snažím rozjet můj label "Saturnus Production" (http://www.saturnusproductions.com/) v kterým se snažím znovu vydat některé z mých starých raritních nahrávek, ale můžu Tě ujisti, že na stráce můžeš najít i spoustu dalších zajímavých věcí. Základní princip stránek je jednoduchý: objednávka mailem, vyplnit osobní dotazník a stáhnout.


Hellride Music: Teď se Tě zeptám na něco, co už v souvislosti s Tvojí hudební minulostí muselo zaznít mnohokrát. Co si myslím o náboženství. Nejenom o křesťanství ale o náboženství jako celku? Myslíš že existuje ještě nějaká jiná forma existence, než kterou známe?

Attila: Myslím že je možné, aby se člověk dostal na vyšší úroveň existence a poznal věci, které jsou našemu veskrze primitivnímu druhu skryté...je to zajímavá otázka. Dle mého názoru jsou dnešní náboženství absolutně falešná. Například se v nich uctívá jediný správný a dobrý bůh, což ale totálně špatně, nebo» co se přirozenosti týče, tak tu přece ještě existuje ta špatná strana. Je ironické, že lidi chodí do kostela, kde se modlí k "ničemu" a myslí si, že jim to pomůže. Jsme zmateni morálkou, kterou jsme si vštípili už od prvních dní na téhle planetě. Věřím, že člověk má transcendentní kořeny i  způsob života, o čemž ale lidi nebudou přemýšlet, dokud se budou ocitat pod touhle hypnózou, jež se nazývá systém. Ale ke hřbitovu se přibližujeme den ode dne blíž a blíž a každou minutou přichází paranoia ze smrti namísto uspokojení. Samozřejmě, s přibývajícím věkem spousta lidi upadá do deprese kvůli blížícímu se konci a cítí, že to, co v životě udělali nebylo nic víc, než jen to, co se zanedlouho rozpadne, bezúčelně zpátky do země. Já jenom říkám "Miluj smrt jako život - Love the Death as the Life" jako na druhém albu Aborym.

Nevěřím v ty kecy co se píšou v Genesis (první kniha Starého zákona-pozn. +bA+), neboť ještě před tím tady existovala spousta civilizací, které sami sebe zničili nebo zanikli před tím, než se objevili další. Věřím v další dimenze, mystické formy energie a možnost najít jinou zasranou cestu z téhle existence. Jsme naživu a život by jsme měli prozkoumávat, namísto toho, abysme žili neustále jako pachtící se mravenci-otroci.


Hellride Music: Myslíš, jako pamětník původního Black metalového hnutí, že se pravý Black metal zaprodal pro běžné komerční účely? Zkus srovnat Cradle of Filth, řekněme, s raným Tormentorem. Bylo hnutí celé zprzněno, nebo je to jenom přirozený vývoj?

Attila: Potřebujeme opravdovou hudbu! Už máme dost podobných falešných komerčních sraček!Originál se nachází:
http://www.hellridemusic.com/bands/a/attila_interview.shtml.

Přeložil: +bA+


Zpět do sekce rozhovory

© Bubák; bubak(zavináč)irongatenet.net
Vznik webu: 2006