záhlaví

Earshot - 2007


Sice se mi nepodařilo ulovit Grega Andersona nebo Steva O'Malleyho jako zakládající členy ze Sunn o))), ale na plastikové židli za kostlelíkem, který byl osvětlován posledními paprsky zapadajícího slunce, se posadil Attila, který si na mě udělal pár minut času. Objeví se ubreptaný Maďar se lvím zubem v knoflíkové dírce, vedle něj odhadem 60-ti letý muž sotva s jedním zubem v puse a představí se jako starý dobrý znamý Attily.

Takže, hráli jste dnes v kostele - to bylo pro vás poprvé?

Ne, ne zcela! Tady to je "Church Tour" ("Kostelní turné"), my jsme hráli taky v kostele v Bergenu. Ale co, to je jednoduše koncertní místo; nejsem věřící, seru na náboženství.

Jsou to pouze veselé protiklady, tyto stavby jsou dnes zcela neužitečné, takže se nechaly pro nás jako "cool" využití. Nejsem satanista nebo něco podobného; v mládí mě to asi zajímalo, ale dnes to pro mě není tak důležité. A satanismus je také pouze náboženství, jméno "Satan" pochází ze stejného kořene, pochází ze stejného hovna. Já zkouším přemýšlet jiným způsobem, náboženství ničí naše myšlení.

V Bergenu je jen jedno opravdu zajímavé místo! Velmi zajímavé místo, které mělo druhé největší kostelní varhany ve Skandinávii, a my jsme je směli použít! Vyzkoušeli jsme je, já jsem šel na zvukovku zkouřený a hráli jsme na ně půl hodiny, a .... uaaaaahhhh! Zkurveně úžasné. A samozřejmě jsme je pak použili při show. To miluju na SUNN O))), takové experimenty s Mayhem neděláme. Na první část jsem použili pouze varhany a můj hlas, bylo to skvělé a pak jsme pokračovali "normální" další částí, ale pořád s varhany. Bylo to vážně výborné.

Měl jsem trošku starost, myslím, že to byl Bergen, kde se stále pořádají vyhlídkové cesty do ex-kostela (myslel Fantofta, známého z obalu "Aske"), který shořel! Zatím to je turistická atrakce, která bude zase postavená 1:1. My jsme neměli žádné problémy, neměli jsme moc reklamy a oficiálně vystoupili Steven a Gerg z USA . Ti, mimo jiné, umí výborně anglicky a dokáží vše lépe vyvětlit, hehe! (Attila mluví jednouduchou angličtinou.)


Nakonec Attila vstoupil do SUNN O))):

Je to velice experimentální, psychedelický, hodné volný element; já bych to již neoznačoval jako hudbu. Pro mě je to protistrana Mayhem. To už není hudba, nýbrž "chvění", toto v momentě, kdy to samozřejmě zná strukturu. Mám rád věci jako staré CURRENT 93, kteří vyšli z doomu, tvořili hudbu "odspoda". Jak jsem se doslechl, že jsem pozván vystoupit s CURRENT 93 (to jsem také ještě ten stejný večer měl), říkal jsem si: ano jasně, musím to udělat! Jsou důležití industriálně-experimentální průkopníci, teď hrají hlavně akusticky, ale to není podřadné a mám to rád.

Ano, mám rád experimenty. Je to skoro stejné jako u Mayhem, jen se věci berou z odlišných aspektů. Ale tady můžu zpívat volněji.


To by mě zajímalo: Jsou struktury skladeb u SUNN O))) (specialně na živo) pevně dané nebo improvizuješ? Vypadne-li odposlech je těžké poskládat struktury?

Takže, živě je to samozřejmě vždy trošku jiné. Některé písně jsou pevně dané, ale spíše necháváme také věci volné a děláme pak spontánně co vyjde.


SUNN O))) - kapela mezi dvěma světy. Jeden jako metalový, dokonce blackmetalový vliv, ale v kontextu experimentální žánr, který je také široce akceptován. Mohl bys tu asi těžko hrát s Mayhem. Mísí se tu žánry?

Ano ano, Stephe a Greg jsou velkými BM fanoušky; Greg dělá Southern Lord Records se "stoner" a psychedelikou, ale také několik BM věcí, LEVIATHAN, URGEHAL atd. Máme to rádi a jde nám o stejnou věc, ale není to nic náboženského, natolik je ta filozofie rozdílná. Je zajímavé, jak jsme se k těmto experimentálním proudům dostali. Stephen dělá také velkolepou grafiku (takovou jak mají všechny kapely u Southern Lord), což také svědčí, že nemusí být zaměřen pouze jedním směrem. Oba tvoří pevné jádro, já jsem se přidal před 5ti lety na "White 2". Pak měli ještě Johna Wiese (BASTARD NOISE), Orena Ambarchi, Thomase (Thomas Nieuwenhuizen) z Holandska (Moog-Synths), MELVINS-Jungs, ... co vím já, nejsem dobrý na jména! Může až 6 lidí vylézt na pódium a pak je to pěkně dáleko od metalu. Jsem šťastný z těchto experimentů. Díky SUNN O))) se můžu dnes setkat s Davidem Tibetem z CURRENT 93!


(Attilův telefon zvoní)

Přátelé na mě čekají. No, musejí mít strpení.

Mám rád tohle: Jedeme do Japonska hrát s BORIS; a budeme mít společné vystoupení v Tokyu. Ano... nevím, co se přihodí, v Japonsku se může stát cokoliv! Ale je to skvělé. My hrajeme na experimentálních festivalech, na Transmedialen v Berlině, také jsme dělali s Gregem a Orenem BURIAL CHAMBER TRIO, už zase něco jiného!

A jako jsem začal dělat mimo extremní metal s industriálními věcmi, myslel jsem si: Kurva, to je na poslech v konečném důsledku stejné! Stejné věci, ale z úplně odlišných hledisek.


Chtěl bych říct, metal a experimentální ambient. Tato umění jsou o atmosféře, kterou dokáží vytvořit, dokonce hodně podobnou?

Ano, ale experimentální a multidimensionální, ne jako BM, který je spíše Fantasy. Nemá to mít moc co dočinění s faktickým náboženstvím. Já jsem sám sobě teď otevřen, ale to samozřejmě nebrání tomu, že jsem v MAYHEM. Lidé budou překvapeni, jaké je nové album (Ordo ad chao) provokativní, je celé nekomerční!


Myslím, že Chimera byla dost silná, ale pro standardy Mayhem je až moc lehko poslouchatelná?

Ano (smích), s tím jsme se museli vyrovnat! Já bych Chimeru označil komplikovanou jako všechny ostatní alba MAYHEM, srovnatelnou s "Grand Declaration". Je to dobré, to jsou MAYHEM a to nás žene dál.


Pak nás náležitě napínáš. Mayhem pojednou na tour?

Ano, nejdříve bude US-Tour a pak může přijít Evropa...

Sorry, teď musím ale opravdu jít, přátelé, vždyť víš... Díky, měj se dobře!Originál se nachází:
www.earshot.at/php/content/interviews_ok.php?action=show&idx=353

Pokus o volný překlad: Bubák


Zpět do sekce rozhovory

© Bubák; bubak(zavináč)irongatenet.net
Vznik webu: 2006