záhlaví

Brutalism - 2003


16. 11. 2003; autor: Twan

Už 17 let je Attila Csihar spojován s hudbou. Za tu dobu se stal jednou z nejvýznamnějších a nejobdivovanějších osobností extrémního metalu. Ať už píše nebo nahrává s jeho vlastní kapelou, nebo hostuje na nahrávkách jiných kapel, jistým způsobem je a vždy byl spojován s metalovou scénou. Když uprostřed '80 let založil v jeho domovské zemi Maďarsku Tormentor, netrvalo dlouho a kapela začala být proslulá jako jedna z nejxtrémnějších kapel té doby. Zatímco odehrávají nesčetně vystoupení, kapela nahrává demo "The Seventh Day Of Doom", které vychází pouze v omezeném množství. O pár let později, přesto, že nahrávají řádný dlouhohrající debut "Anno Domini" a mají dost příznivců, kapela se rozpadá. Album nebylo vydáno až do pozdější Attilovy kariéry. Ale Tormentor byl a stále je považován za jednu z klíčových extrémních metalových kapel první vlny tohoto žánru. Na základě této dobré pověsti, zatímco současně pracuje pro jeho vlastní dark-elektro kapelu "Plasma Pool", byl Attila v '93 roce požádán, aby zpíval s Mayhem. Tuto roli přijal a "Mayhem" spolu s Attilou brzy nahrávají extrémně metalové mistrovské dílo "De Mysteriis Dom Sathanas", které mělo ambice být jedním z největších black metalových alb všech dob. Byla to druhá vlna vlivného black metalu a Attila byl znovu v popředí. "Útok" Mayhem byl obrovský a spravedlivě se jim přisuzuje vliv na novou generaci black metalových kapel.

Když se Mayhem v roce '94 rozpadli, Attila se na nějakou dobu odebral ze scény. Ale znovu se objevil v roce '98, kdy byl - jako uznávaná osobnost black metalu - opět požádán, aby se přidal k Aborym, přestože původně pouze hostoval na jejich albu "Kali Yuga Bizarre". Zanedlouho ho další přední black metalová kapela Emperor požádala, aby nazpíval píseň pro album "Tribute to Mayhem". Potěšen možností nazpívat jednu z písní jeho dřívější kapely souhlasil a album vyšlo v roce '99.

V mezidobí se debut Tormentor dočkal v roce '95 oficiálního vydání a stal se kultovním albem. Po práci na Mayhem tribute albu a po dřívějším úspěchu "Anno Domini", Attila se spolu se zbytkem Tormentor rozhodli k obnově a ten samý rok nahráli druhé album "Recipe Ferrum".

Zatímco Attila pokračoval v práci na četných postranních projektech, stále se na něj obracely další kapely, aby zpíval na jejich albech. Když původní zpěvák Aborym odešel, aby se mohl věnovat dalším hudebním aktivitám, Attila přijal tuto roli na plný úvazek. Nazpíval "Fire Walk With Us" z roku '00 i jeho nástupce "With No Human Intervention" o dva roky později.

Od té doby spolupracoval také s Anaal Nathrakh, Limbonic Art a Sunn o))) a nedávno kromě jiných s Frostem ze Satyricon a s Carpathian Forest.Můžeš se, prosím, krátce představit?

Nazdar Twane and Brutalism!

Jmenuji se Attila Csihar a jsem z Maďarska. Extrémní hudbu hraji od roku '86, kdy jsme založili naši první kapelu Tormentor. Během let jsem hrál v mnoha kapelách a tato kompilace vznikla proto, aby lidé mohli aspoň trochu poznat zajímavější kapely. Na téhle kompilaci jsou jen nevydané verze písní, které jsem sesbíral, ale nikdy nevydal, během posledních 15 let. Hráli jsme underground, takže některé z těchto nahrávek jsou ve špatné kvalitě, některé jsou jen demo verze nebo nějaké podivné experimenty, zatímco jiné jsou remasterované verze z už vydaných alb. Samozřejmě pořád dělám hudbu a právě chci rozjet můj nový label Saturnus Productions (www.saturnusproductions.com), abych mohl zpřístupnit nebo znovu vydat některé z našich starých nahrávek, které už nejsou oficiálně k dostání. Např. Tormentor, Plasma Pool, také mám nějaké jiné verze písní Mayhem a právě s nimi chci začít. Na těchto webových stránkách bude také možnost volného stahování a zásilkový obchod, trička atd.


Považuješ se za světového zpěváka? Zpíváš s kapelami, které máš rád?

Jistě ano, poslední dobou hraji v několika kapelách z rozdílných zemí. Ale všechny jsou jiného stylu. Moje hlavní kapela je Aborym z Itálie z Říma a hrajeme dost futuristický black metal (směs black metalu, industrial/techna a vážné hudby), máme už 3 alba a teď budeme hrát víc naživo, naše příští vystoupení bude v Londýně ve "Slim Light Club", tohle místo se velmi dobře hodí k našemu stylu. A pak jsou tady vedlejší kapely: Sunn o))) z USA je extrémně pomalá ambient-doom kapela se Stevem O'Malley a Gregem Andresonem, kde zpívám vedlejší vokály; Keep Of Kalessin (s Obsidianem C a Frostem z norských Satyricon) jsou více tradiční, ale velmi rychlý, technický black metal - právě jsem začal nahrávat 4stopé EP "Reclaim", které vyjde už velmi brzo - opravdu si užívám nahrávání s takovými skvělými muzikanty; Korog (je tajuplná maďarská blackened-rocková kapela) - bylo nutné mít nějakou kapelu, když jsem zrovna doma v Maďarsku, tak jsem se k nim přidal asi před 2 lety, abych nahrál jedno album, jehož nahrávání bylo nedávno dokončeno (není jisté, kdy vyjde); a pak je tu Professor Fate z UK, což je zatím spíš budoucnost spolu s Irrumator z Anaal Nathrakh - je to takový "groovie" tajuplný dark experiment.

Poslední dobou také tu a tam rád vypomáhám tak, že nahraji jednu píseň, abych pomohl a trochu protlačil undergroundovou scénu, jako v případě Finnugor (finsko-maďarský black metal) a Ycosohateron (italský extrémní noise-industrial)...


Jaké je Tvé měřítko pro to, abys zpíval pro nějakou kapelu? Koho bys odmítl?

V první řadě musím mít samozřejmě dobrý dojem a umělecký zájem na tom pracovat, myslím tím, že se mi ta hudba musí líbit a musejí tam být nějaké sympatie. Pak taky potřebuji nějaký čas na práci, můj život je hudba, takže se jí věnuji tak, jak jen můžu, ale samozřejmě mám také určité hranice. Rád hodně experimentuji a můžu se tak od jiných učit. Rád dělám nové a neobvyklé věci, které mě nenudí, ale zdokonalují. Ale samozřejmě nedělám nic pro nějaký hudební odpad.

Díky technologiím je v současné době mnohem snadnější spolupracovat než v minulosti. Máme internet a počítače, takže je dost jednoduché a rychlé být v kontaktu a posílat si navzájem soubory. Také je snadnější nahrávat a to je, myslím, skvělý. Ale na druhou stranu, když jsi umělec, chceš pořád dělat lepší věci než dříve a to je ten důvod, proč je to někdy pěkně těžké. Jestliže něčemu propůjčíš jméno, musí to mít určitou úroveň a naplnit očekávání tvoje i posluchačů. Někdy je to jako náročný trénink. Vzpomínám si, že dříve jsem byl ze stresu ve studiu téměř mrtvý - zvlášť bylo nepříjemné, když něco nefungovalo tak, jak jsi chtěl - ale poslední dobou jsem si na to už zvykl. Samozřejmě pořád se tomu věnuji maximálně, jak můžu, ale dělám to pro svůj pocit a ne pro hodiny strávené ve studiu nebo kvůli tisícovým příjmům. A nejsem spokojený, teprve až o pár let později, když se něco stane "legendárním" a pořád se mi to líbí. Pak si můžu říct, že to bylo skvělý nebo děsný.


Dáváš do písní jiných kapel něco ze sebe? Nějaké nápady?

Jasně, že ano! Ale nerad někoho nutím nebo určuji, co mají dělat. Tohle je underground, to je umělecká svoboda!


Jak moc jsi zapojen do hudební tvorby tvých vlastních skupin a postranních projektů?

Podívej se výš...


Není to unavující zpívat v tolika kapelách? Jak udržuješ hlasivky ve formě?

Samozřejmě to unavující je a je nutné udržovat si hlasivky ve formě. Ale jak jsem řekl, časem se staneš silnějším a můžeš dosáhnout výš. Mám rád tyhle "sračky", které dělám. A ještě jedno je důležité: vložená energie se ti později dvakrát vrátí. Když slyšíš pozitivní ohlasy od přátel, fanoušků a z tisku, znovu tě to dobije. Vyžaduje to pečlivost. Jestli děláš příliš mnoho neočekávaného a zvláštního, nemusí to být zrovna úspěšné, ale pro mě je underground o umělecké svobodě, takže když neděláš moc chyb nebo je napravíš, lidé to naštěstí respektují. V každém případě i nejpodivnější hudba si časem najde své příznivce.


Pomáhá ti pomalovat si obličej při hraní s kapelami, aby tě lidé nepoznali?

Dělám si "face paint" spíše z rituálních důvodu a ne proto, abych se před lidmi schovával. Mám rád archaické umění a když se podíváš do starověku, nosily se různé masky a jiné obličejové malby. Je to zcela tradiční záležitost.


Je nějaká kapela (kapely), se kterou bys rád něco nahrál? Nebo se pokusil vytvořit úplně nový žánr?

Nedávno jsme udělali pár nových nahrávek, takže v nejbližším období budu spíš vystupovat na živo. Mimochodem měli jsme nějaké plány nahrát debutové album "Professor Fate" a další plán na příští rok se jmenuje "Born To Murder This World", spolu se Shanem z "Napalm Death", Irrumatorem z "Anaal Nathrakh/Frost/Mistress/Professor Fate" a Necrobutcherem z "Mayhem". Uvidíme, jak to půjde.


Nebylo zvláštní nahrávat s Emperor píseň Mayhem? Měl jsi nějaký zvláštní pocit?

Ne. Byla to čest. Chlapi z Emperor mě požádali, abych nazpíval tu cover verzi a mně se ten nápad skutečně líbil, protože jsem měl Emperor opravdu rád. Jejich aktuální album "The Anthems" bylo jedno z mých oblíbených. Opravdu rád pracuji se skvělými muzikanty.


Jsou nějaké jiné věci, které děláš v rámci metalové scény? A co metalová scéna v Maďarsku? No myslím, že jsem vyjmenoval všechny chlapíky, se kterými poslední dobou pracuji. Ale jsem v kontaktu s mnoha jinými kapelami ze světové scény, jsou to většinou jedny z nejvýznamnějších kapel.

Maďarsko je malá země, ale poslední dobou je znát, že zdejší scéna se zlepšila. Vždy jsou to takové vlny. Někdy je scéna silnější tady nebo tam kdekoliv na světě, pak se to zase změní. Líbí se mi, že poslední dobou začalo stále víc kapel navštěvovat a hrát tady v Maďarsku. Já sám tady taky chci něco v budoucnosti přes Saturnus zorganizovat. Naživo v Maďarsku moc nevystupuji, tady raději zůstávám v pozadí.


Jak se změnila undergroundová scéna během všech těch let? Je lepší nebo horší? Co by se pro metalisty mohlo ještě zlepšit?

Změnilo se toho dost. Underground definitivně posílil myslím, že i díky rychlejší komunikaci. Samozřejmě je to jiné. Například dříve byly jen černobílé letáky, zatímco dnes se to samé šíří po internetu… Hlavně jsem rád, že ta scéna stále existuje a to je nejdůležitější. Některé kapely dost vyrostly, pak přestaly hrát nebo došlo ke změně, pak přišla jiná kapela, vždyť to znáš. Nemám rád ty kecy o jakýchkoliv kapelách extrémní scény jen proto, že někdo preferuje - i když některé jsou fakt slabé - ty komerční sračky.


Sbíráš alba? Na CD nebo vinylech? Nebo sbíráš něco, co nemá nic společného s hudební branží?

No nejsem žádný velký sběratel. Dříve jsem měl sbírku vinylů, ale prodal jsem je jednomu mému příteli, který je právě velký sběratel. Samozřejmě slíbil, že je nikdy neprodá, takže když tyhle staré desky potřebuji, můžu je mít. Mám spoustu hudby, pásky a cd a ještě pořád nějaké vinyly, ale i mp3. Prostě jen rád poslouchám to, co se mi líbí. To je vše.

Můžu sbírat cokoliv, ale nejvíc ocením, když má někdo skvělou hudební sbírku.

Mimochodem pokouším se sbírat alespoň moje nahrávky. Nejsem si jistý, kolik jich včetně pirátských kopií existuje. Haha.


Co tě nejvíc fascinuje? Čím se můžeš celé dny zabývat?

Samozřejmě miluji a jsem fascinován hudbou. Další věc je zvuk, miluji vysoce kvalitní zvukové systémy, zesilovače a špičková zařízení. Také mě fascinují starověké kultury, mytologie a filozofie z období před křesťanstvím. Zvláště ty před pěti tisíci lety, např. hinduistická, mayská, egyptská atd.

Také mám rád přírodu a divočinu, ale stále mám rád UFO a fikce z budoucnosti.


Máš nějaké zajímavé plány do budoucna? Založit rodinu pro pokračování rodokmenu?

Vlastně mám rodinu. Mám ženu a dvě děti. Syn se jmenuje Arion a je mu 8 a dceři Julii je 6. Máme část domu s malou zahradou blízko lesa v horách tady v Budapešti. Stále se tam snažíme dodělat dolní patro, ale je to těžké. Dokonce jsem kvůli stavbě domu skončil s hudbou (v letech '94-'97), ale když máš rodinu, tak se musíš o takové věci postarat.


Chceš se k něčemu vyjádřit nebo ne?

Chci být jeden z nejlepších v tom, co dělám.Originál se nachází:
www.brutalism.com/attila.html

Přeložila: Markéta


Zpět do sekce rozhovory

© Bubák; bubak(zavináč)irongatenet.net
Vznik webu: 2006